piątek, 8 listopada 2013

Jak robić dobre zdjęcia - zasada 4K



Postęp techniczny w dziedzinie sprzętu fotograficznego poszedł w parze z ogólną dostępnością do całkiem wysokiej jakości sprzętu. Obecnie praktycznie wszyscy posiadają aparaty cyfrowe. Każdy też może sobie pozwolić na zakup lustrzanki. Trudno jest podać receptę na zdjęcie idealne, znawcy tematu twierdzą nawet, że takowa nie istnieje. Można jedynie wymienić kilka wskazówek dotyczących technicznej strony fotografowania. Należy przede wszystkim przestrzegać zasady 4K: KOMPOZYCJA, KONTRAST, KOLOR, KONTEKST. 

Pierwszym punktem jest kompozycja. Do klasycznych zasad kompozycji obrazu i tworzenia kadru, do których powinniśmy się stosować, należą: zasada mocnych punktów obrazu, zasada równowagi oraz zasada szukania naturalnych obramowań. Przestrzeganie tego pomoże stworzyć uporządkowany i miły dla oka obraz, natomiast ewentualne łamanie tych zasad powinno być świadome i uzasadnione… na przykład jakimś zamiarem artystycznym czy chęcią osiągnięcia konkretnego efektu.
Kolejna zasada - kontrast. Jako że podstawą fotografowania jest światło, należy nauczyć się wykorzystywać różne jego rodzaje – światło słoneczne, sztuczne, odbite czy też flesz. Trzeba nauczyć się oddawać w swoich zdjęciach odcienie od śnieżnej bieli po smolistą czerń, a ponieważ film i matryca cyfrowa mają ograniczoną zdolność do reprodukcji pełnej rozpiętości tonalnej, musimy sami dokonywać trafnych wyborów w kwestii oddania kontrastu sceny, którą fotografujemy.
Następną ważną zasadą dobrej fotografii jest kolor. Musimy skupić się na kolorach, które znajdują się w fotografowanej przez nas scenie. Przyjrzyjmy się, czy na przykład kolory te ze sobą współgrają, czy poboczne elementy nie odciągają wzroku od najważniejszego obiektu. Jeśli źle użyjemy kolorów, możemy zaburzyć odbiór przedstawionych na zdjęciu elementów. Dlatego też w przypadku fotografii kolorowej warto wybierać jedną tonację (zimną lub ciepłą), zdecydować się na efekt monochromatyczny (czyli wykorzystać różne odcienie jednego koloru), albo też szukać kolorystycznego kontrastu.
Ostatnią z czterech zasad jest kontekst. Ważne jest wydobycie z fotografowanego obiektu jego istoty. Zanim zrobimy zdjęcie, musimy wiedzieć się, co chcemy pokazać i co w ten sposób przekazać. Dlatego też zanim naciśniemy migawkę, dowiedzmy się o danym obiekcie tego, co najważniejsze, poznajmy go.

--
Fripers.pl namioty bezcieniowe i sprzęt fotograficzny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz